About the symposium

The QMS symposium will be focused on transformative questions framed around cutting edge challenges for quantum materials synthesis and fabrication. We plan to discuss new synthesis techniques for bulk materials, thin films and heterostructures and application of advanced characterization probes. One of the prime goals for the symposium is to establish innovative and strongly collaborative network between premier research institutions including CIFAR (Canada), EPiQS (USA), IBS (Korea), IOP CAS (China), MPI (Germany), Topo-Q (Japan), and the universities around the world, involved in materials synthesis. The plenary talk will be given by Prof. Shuji Nakamura (Nobel Prize in Physics in 2014). The QMS symposium will feature over 30 invited speakers and a poster session, with anticipated 40-50 additional registered participants. The participation of early career researchers and Ph.D. students, particularly those from underrepresented groups, is highly encouraged.

The symposium is sponsored by the Gordon and Betty Moore Foundation and Rutgers University including: The Institute for Advanced Materials, Devices and Nanotechnology (IAMDN), Rutgers School of Arts and Sciences (SAS), Rutgers University School of Engineering (SOE) and Department of Physics and Astronomy.

Photos

 

2016
August 30

NYC
USA

Over 70
Participants

37
Invited Speakers

Plenary Speaker

Prof. Shuji Nakamura
University of California, Santa Barbara (Nobel Prize in Physics in 2014)
(Note: The keynote speech will be given on Aug. 30th, see Program Schedule below)

Program schedule

Day 1 (Tues., Aug. 30th)

8:00 am

Registration /Networking

8:45 – 9:00 am

Opening remark by Sang Wook Cheong, Seongshik Oh, and Jak Chakhalian

9:00 – 9:40 am

Plenary Talk: “Invention of blue LED and future lighting”

Shuji Nakamura

Session 1: Energy materials (Chair: Martha Greenblatt)

9:40 – 10:10 am

 “Interfacial management of hybrid perovskite solar cells toward high performance and stability”

Tsutomu Miyasaka

10:10 – 10:40 am

 “Semiconductor nanowires for energy conversion”

Peidong Yang

10:40 – 11:10 am

Break

Session 2: Dissipationless conductors: Superconductivity (Chair: Stuart Parkin)

11:10 – 11:40 am

“Why is Tc in cuprates so high?”

Ivan Bozovic

11:40 – 12:10 pm

“High temperature conventional superconductivity”

Mikhail Eremets

12:10 – 12:40 pm

“Topology, magnetism and high-spin superconductivity in half-Heusler semimetals”

Johnpierre Paglione

12:40 – 1:40 pm

Lunch

Session 3: Dissipationless conductors: Superconductivity/Quantum (anomalous) Hall effect (Chair: David Vanderbilt)

1:40 – 2:10 pm

High-Tc superconductivity in FeSe electric-double-layer transistor”

Atsushi Tsukazaki

2:10 – 2:40 pm

Searching for materials that show the quantum anomalous Hall effect at higher temperature”

Ke He

2:40 – 3:10 pm

“Quantum anomalous Hall state and dissipationless chiral conduction in topological insulator thin films with broken time reversal symmetry”

Jagadeesh Moodera

3:10 – 3:40 pm

“Bulk-insulating topological insulators and spin-helical Dirac fermion topological surface transport”

Yong Chen

3:40 – 4:10 pm

Break

Session 4: Discussion: Materials for room-temperature dissipationless conductors (Chairs: Qi-Kun Xue and Jak Chakhalian)

4:10 – 4:20 pm

“Interface engineering of high temperature superconductivity”

Qi-Kun Xue

4:20 – 4:30 pm

“Design materials for topological phases with strongly correlated electrons”

Jak Chakhalian

4:30 – 5:30 pm

Discussion

5:30 – 6:30 pm

Poster session

6:30 – 9:00 pm

Banquet (All participants)/Post-dinner talk (Sang Wook Cheong)

 

 

Day 2 (Wed., Aug. 31st)

Session 5: 2D Materials (Chair: Charles Ahn)

8:00 – 8:30 am

“AMX2 layered materials (M= transition metal; X= O, S, Se): from thermoelectrics to multiferroics through 2D metals”

Antoine Maignan

8:30 – 9:00 am

“Phase transition engineering of 2D layered materials”

Young-Hee Lee

9:00 – 9:30 am

“Phase engineered transition metal dichalcogenides for energy and electrons”

Manish Chhowalla

9:30 – 10:00 am

“Creating heterointerfaces with textured electronic states on correlated transition metal dichalcogenides

Han Woong Yeom

10:00 – 10:30 am

Break

Session 6: New Materials (Chair: Jan Musfeldt)

10:30 – 11:00 am

“Novel transition-metal oxides with unusual valence cations”

Yuichi Shimakawa

11:00 –11:30 am

“Design of advanced materials?”

Matthew Rosseinsky

11:30 – 12:00 pm

“High pressure zone growth of correlated electron oxides”

John Mitchell

12:00 – 12:30 pm

“Isotopically enriched materials for quantum computing”

Jason Petta

12:30 – 2:00 pm

Lunch + Poster session

Session 7: Topological Materials (Chair: Bob Cava)

2:00 – 2:30 pm

“Heusler compounds: tunable materials with non-trivial topologies”

Claudia Felser

2:30 – 3:00 pm

“Nearly degenerate ordered states in frustrated quantum magnets”

James Analytis

3:00 – 3:30 pm

“Electronic materials with frustrated lattices”

Joseph Chechelsky

3:30 – 4:00 pm

Break

Session 8: Probes I (Chair: David Mandrus)

4:00 – 4:30 pm

“Electronic Microscopy: a spacial probe for nano-scale materials excitations”

Phil Batson

4:30 – 5:00 pm

“Collective modes of electron-hole condensate in the (putative) excitonic insulator, TiSe2”

Peter Abbamonte

5:00 – 5:30 pm

“Shining light on topological insulators”

Nuh Gedik

5:30 – 8:00 pm

Dinner on your own

Session 9: Discussion, Topological and other cleavable quantum materials: Bottlenecks and Prospects (Chairs: Yi Cui and Seongshik Oh)

8:00 – 8:10 pm

“Synthesis and property tuning of 2D layered materials”

Yi Cui

8:10 – 8:20 pm

“Materials issues in topological materials”

Seongshik Oh

8:20 – 9:30 pm

Discussion

Day 3 (Thurs., Sept. 1st)

Session 10: Oxide engineering I (Chair: Ho Nyung Lee)

8:00 – 8:30 am

“Complex oxides in the 2D limit”

Harold Hwang

8:30 – 9:00 am

“Observation of polar vortices in oxide superlattices”

Ramamoorthy Ramesh

9:00 – 9:30 am

“Expanding phase diagram of BaBiO3 via controlling thickness and doping”

Tae Won Noh

9:30 – 10:00 am

“Control of interfacial octahedral rotations in oxide heterostructures

Gertjan Koster

10:00 – 10:30 am

Break

Session 11: Probes II (Chair: Chang-Beom Eom)

10:30 – 11:00 am

“Direct time-domain observation of attosecond electron dynamics in occupied bands in solids”

Margaret Murname

11:00 – 11:30 am

“Non-equilbrium phases of nickelate heterostructures: From visualizing synthesis to driven dynamics”

John Freeland

11:30 – 12:00 pm

“New physics emerged from old materials”

Hong Ding

12:00 – 12:30 pm

“Big, deep, and smart data in atomically resolved imaging: a bridge to accelerating materials by design”

Sergei Kalinin

12:30 – 2:00 pm

Lunch + Poster session

Session 12: Oxide engineering II (Chair: Andy Millis)

2:00 – 2:30 pm

“Tuning the band structure of ruthernates with strain and dimensionality”

Darrel Schlom

2:30 – 3:00 pm

“Fe3O4 thin films: controlling and manipulating and elusive quantum material”

Liu Hao Tjeng

3:00 – 3:30 pm

“Manipulating electronic phase separation in complex oxides”

Jian Shen

3:30 – 4:00 pm

Break

Session 13: Discussion, Charged Interfaces: the mechanism of charge compensation (Chairs: Jochen Mannhart and Sang Wook Cheong)

4:00 – 4:10 pm

“Novel quantum-matter heterostructures

Jochen Mannhart

4:10 – 4:20 pm

“Charge compensation at polar or ferroelectric interfaces”

Sang Wook Cheong

4:20 – 5:30 pm

Discussion

5:30 – 6:00 pm

Closing remarks and discussion: Future of QMS symposium(Cheong, Oh, and Chakhalian)

 

The program schedule is available for download in PDF.

 

Invited Speakers

Name (alphabetical order) Affiliation
Abbamonte, Peter UIUC
Analytis, James University of California, Berkeley
Batson, Phil Rutgers University
Bozovic, Ivan Brookhaven National Laboratory
Chechelsky, Joseph MIT
Chen, Yong Purdue University
Chhowalla, Manish Rutgers University
Cui, Yi Stanford University
Ding, Hong IOP, Beijing
Eremites, Mikhail Max Planck Institute for Chemistry
Felser, Claudia Max Planck Institute for Chemical Physics of Solids
Freeland, John W. Argonne National Laboratory
Gedik, Nuh MIT
Hwang, Harold Stanford University
Jochen, Mannhart Max Planck Institute of Solid State Research
Kalinin, Sergei V. Oak Ridge National Laboratory
Lee, Young-Hee Sungkyunkwan University
Maignan, Antoine Laboratory of Crystallography and Materials Science (France)
Mitchell, John Argonne National Laboratory
Miyasaka, Tsutomu Toin University of Yokohama
Moodera, Jagadeesh MIT
Murnane, Margaret University of Colorado Boulder
Noh, Tae Won Seoul National University
Paglione, Johnpierre University of Maryland, College Park
Petta, Jason Princeton University
Ramesh, Ramamoorthy University of California, Berkeley
Rosseinsky, Matthew University of Liverpool
Schlom, Darrel Cornell University
Shen, Jian Fudan University
Shimakawa, Yuichi Kyoto University
Tjeng, Liu Hao Max Planck Institute for Chemical Physics of Solids
Tsukazaki, Atsushi Tohoku University
Xue, Qikun Tsinghua University
Yang, Peidong University of California, Berkeley
Yeom, Han Woong Pohang University of Science and Technology

Registration

Registration fee covers Lunches, Refreshments, and a Banquet. Information of hotel and travel can be found at: New York Academy of Sciences

Recommended hotel for invited speakers:

Club Quarters, World Trade Center
140 Washington Street
New York, NY 10006
Phone: 212.577.1133

Sponsors

Venue and time

Venue: 7 World Trade Center, New York
Time: August 30 - September 1, 2016.

Organizing committee

Sang-Wook Cheong (sangc@physics.rutgers.edu)
Seongshik Oh (ohsean@physics.rutgers.edu)
Jak Chakhalian (jchakhal@uark.edu, will join Rutgers by the summer of 2016)